Нормування праці, навіщо це потрібне бізнесу?
Нормування праці - це комплекс заходів щодо вимірювання кількості праці, яка має бути реалізована в рамках заданої технології.
Проблеми нормування праці останніми роками об'єктивно висунулися першому плані є одним із важливих елементів системи управління персоналом організації. Пов'язано це насамперед із необхідністю підвищення ефективності використання трудового потенціалу працівників, оптимізації їх чисельного та професійного складу та сучасним коригуванням вимог до персоналу виходячи з умов ринку.
Мета нормування праці — забезпечити ефективне використання виробничого та трудового потенціалу компанії, конкурентоспроможності продукції, що випускається на основі проведення цілеспрямованої роботи зі зниження трудовитрат у результаті впровадження нових технологій і передового досвіду, своєчасного їх відображення в нормах.
Завдання нормування праці
Ефективність потенціалу працівника. Це досягається поширенням сфери нормування на всі категорії працівників, забезпечення виконання роботи з оптимальною чисельністю персоналу, мінімальними витратами робочого часу за високої якості роботи (продукції, обороту, послуг).
Підвищення значущості економічного аспекти у трудових відносинах. Обидві сторони — і роботодавець, і найманець — економічно зацікавлені у застосуванні обґрунтованих норм трудовитрат та раціональному використанні робочого часу.
Відображення в міру трудовитрат змін технологічних процесів, обладнання та оснащення. Для цього необхідний зв'язок нормування праці з плануванням та організацією виробництва, що найефективніше досягається при мікроелементному нормуванні праці, що бере участь у комплексі автоматизованих систем виробництва.
Встановлення нормального рівня інтенсивності праці. Для обох сторін трудових відносин важливо, щоб закладена в нормуванні інтенсивність праці забезпечувала довгострокове зростання продуктивності праці та прибутку за раціональних витрат на персонал.
Для цього нормування праці має враховувати інтенсивність праці, а також рівень нервово-психологічних та інтелектуальних навантажень, які істотно зростають при використанні новітньої техніки, технології та прогресивних виробничих процесів;
Взаємозв'язок нормування та стимулювання праці. Норма праці може розглядатися як стимулювання персоналу, оскільки стимулює ефективне використання матеріальних та трудових ресурсів, високу якість роботи (продукції, обороту, послуг). Добре встановлюється зв'язок нормування праці з преміальними системами, коли розмір премій залежить від величини норм трудовитрат, ступеня їхньої напруженості та виконання.
Для підприємства важливі точний облік і контроль витрат виробництва, зокрема трудові ресурси, і навіть підвищення продуктивність праці всіх категорій працюючих, передусім, з допомогою максимально раціонального використання робочого дня. Це мети досягаються з допомогою нормування праці.
Наявність взаємозв'язку між ефективністю використання праці та загальними економічними результатами діяльності підприємства, насамперед, собівартості продукції, викликає необхідність систематичного зниження питомої ваги трудових витрат, підвищення ролі та значущості роботи з організації нормування праці на підприємствах.
Ми пропонуємо онлайн семінари нормування праці в Україні, як це правильно робити? А також, онлайн тренінги організація ощадливого виробництва на промисловому підприємстві (lean manufacturing) – практика застосування
Популярність нормування в Україні та світі
У сучасних умовах різні види нормування праці відіграють важливу роль в економіці, тому що є інструментом планування, обліку та аналізу трудомістких витрат і витрат підприємства. Застосування норм туди веде до скорочення витрат на продукцію та економного використання робочого часу, що впливає на антивитратний характер виробництва та, звичайно, зростання прибутку.
Без нормативного регулювання тривалості робочого дня, рівня напруженості норм праці, організації раціонального використання трудових ресурсів та зниження трудовитрат не можна досягти ефективності економіки. Для роботодавця важливим є точний облік і контроль над витратами. Йому необхідне зростання обсягу роботи передусім рахунок максимально раціонального використання робочого дня, чого неможливо домогтися без нормування праці.
При визначенні ціни праці кожного працівника на конкретному підприємстві стає очевидною необхідність встановлення тривалості робочого часу, ступеня інтенсивності та темпу роботи поряд з оцінкою кваліфікації, складності та умов праці.
Немаловажно буде помітити той факт із практики життя, що без норм праці люди просто не можуть працювати на повну силу.
Загальновідомим є закон Паркінсона про те, що робота заповнює весь час, відпущений на неї.
Щодо нормування і в нас, і за кордоном можна почути найсуперечливіші думки. Зарубіжні фахівці вважають, що негативна оцінка ролі нормування, що виявляється в ряді випадків, пов'язана не стільки з небажанням окремих керуючих застосовувати його, скільки з недосконалістю існуючої на підприємствах системи нормування праці, неадекватністю рівня її розвитку вимогам сучасного виробництва та управління, відсутністю кваліфікованих кадрів, здатних своєчасно розробляти. всебічно обґрунтовані норми витрат праці.
Через те, що витрати на робочу силу у провідних країнах мають тенденцію збільшуватися, у кадровій політиці багатьох фірм стало все більше уваги приділятися питанням планування робочої сили, перегляду структури штатів. При плануванні необхідної чисельності персоналу працівників відділів кадрів керуються спеціальними довідниками, де міститься опис всіх видів робіт фірмі із зазначенням відповідних витрат за їх виконання (трудомісткості).
Норми часу на певні види робіт (або норми часу на виробництво одиниці продукції, обслуговування одного пацієнта, клієнта тощо) дозволяють розраховувати завантаження персоналу по днях тижня залежно від обсягу робіт, встановлювати чисельність штату постійних, а, у разі потреби, і тимчасових працівників як загалом фірми, так її підрозділів.
Маючи нагоду, пропонуємо корисні статті поради - як підвищити ефективність роботи працівників? А також, і як збільшення продажів в інтернет-магазині, в кілька разів?
Статьи этой же рубрики