печать

Комплаєнс-контроль в організації: що це таке?

Система Комплаєнс (Compliance System) – це визнана міжнародна система протидії загрозам та управлінню ризиками, яка забезпечує відповідність діяльності організації (компанії) вимогам державних органів, саморегулівних громадських та інших організацій, відповідність нормам права, правилам, рекомендаціям та стандартам, що регламентують діяльність організації (компанії ).


Функції комплаєнс-контролю
За останні кілька років кількість податкових перевірок у сфері малого та середнього бізнесу зросла багаторазово. На сьогоднішній день спектр повноважень ФНР розширився до відстеження грошових переказів фізичних осіб, і очікувати на послаблення підприємцям від органів державної влади не варто. На тлі цього зростає кількість компаній, що переводять свій бізнес у «білий» сегмент, що відразу викликає необхідність розбудови бізнес-процесів та логіки функціонування компанії.

*** У різних сегментах бізнесу нормальною практикою є неформальні винагороди, подарунки та інші способи заохочення менеджменту або інших осіб, які приймають рішення, що пропонують вигідніші умови співпраці з клієнтами фірми. По суті, це є порушенням закону, яке може спричинити кримінальне переслідування керівного складу та подальші несприятливі наслідки для самої організації.

У зв'язку з цим багато компаній перейнялися питанням утримання діяльності співробітників у рамках правового поля. Саме в цих обставинах комплаєнс виявляє себе як найефективніша стратегія. Він дозволяє перерозподілити інформаційні потоки та управлінські шаблони таким чином, щоб мінімізувати ризики для компанії, спричинені некоректною поведінкою працівників, відповідальних осіб та керуючих.

Це не тільки про внутрішній регламент
Комплаєнс не слід плутати з внутрішніми правилами та розпорядками компанії. Режим, що встановлюється у тій чи іншій організації, обов'язковий до виконання всіма її співробітниками та керуючими - це не те, що мається на увазі під цим терміном. Основна суть комплаєнс — суворе дотримання компанії нормам, встановленим законодавчими та регулюючими органами. Крім законів, це можуть бути і галузеві стандарти, не обов'язкові до виконання. Хоча все залежить від того, скільки організація оцінює свою репутацію. У багатьох випадках великі компанії засновують відділ або службу, яка відповідає за комплаєнс. Зокрема це поширена практика серед фінансових організацій як в Україні, так і за кордоном.

*** У цій галузі найбільш масштабно застосовується інституційне регулювання, наприклад, з боку Центрального Банку.

Ризики
Невідповідність регулятивним нормам і стандартам може спричинити низку несприятливих подій та санкцій. Якщо організація має бути акредитована якоюсь іншою стороною, то у разі проблем у галузі комплаєнс акредитація може бути відкликана. Наприклад, інтегратор, який запроваджує за ліцензією високотехнологічний продукт, виявляється замішаним у корупційному скандалі — тоді велика ймовірність того, що вендор у такого інтегратора відкличе ліцензію тимчасово чи назавжди.

*** Це не так критично, як, наприклад, серйозні порушення протипожежної безпеки на виробничому підприємстві або в місцях масового скупчення людей. Подібне може спричинити розгляд з державними органами нагляду.

Загалом, комплаєнс — це ті правила, які стосуються питань збереження репутації та активів бізнесу. Вони допомагають уникнути проблем із регуляторами, відповідальними за дотримання чистоти ведення ділової активності господарюючими суб'єктами економіки.

*** Воно полягає в тому, що ви як суб'єкт, який надає громадянам робочі місця, зобов'язані також подбати і про те, щоб у процесі роботи з вашими співробітниками було все гаразд.

Їх здоров'я та життя повинні бути в безпеці на час перебування на території вашої організації або в процесі виконання робочих обов'язків за її межами.

В останньому випадку є нюанси та складності, але в цілому існує низка заходів, які роботодавець прямо чи опосередковано вживає, щоб якомога забезпечити охорону праці свого співробітника навіть дистанційно.

Що стосується роботи на території наймача, то як приклад можна навести такі найпростіші елементи безпеки, як аптечка або черговий співробітник, здатний надати першу допомогу.

Її дотримання також критично і враховується ще до запуску в роботу приміщення, щодо якого повинні бути дотримані ці заходи. Перш ніж відкрити свій офіс або торгову площу, посадити туди співробітників або почати приймати клієнтів, ви повинні переконатися, а головне переконати наглядові органи, що приміщення відповідає всім прийнятим державою нормам пожежної безпеки.

*** Необхідна наявність системи відкритих аварійних виходів, покажчиків, пожежної сигналізації та системи пожежогасіння, вогнегасника, планів евакуації. Якщо ми говоримо про виробництво або фабрику з приготування їжі, то список стає набагато довшим за стандартний.

P/S  Рекомендуємо семінар Комплаєнс контроль в організації, а також Що таке комплаєнс і навіщо він потрібен?
І корисні статті поради:
Як налагодити правильне спілкування із клієнтами?
Чому менеджери показують низький результат продажу?


Статьи этой же рубрики